Shape

LAZER EPİLASYON

Details

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin kalıcı olarak azaltılması veya tamamen yok edilmesi için kullanılan bir estetik yöntemdir. Bu popüler ve etkili yöntem, lazer ışığının tüy foliküllerine odaklanması yoluyla çalışır. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan ve kadın erkek farketmeksizin sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Lazer epilasyon ile geleneksel yöntemlerin aksine kalıcı çözüm sağlamak daha mümkün hale gelmiştir.

Nasıl Çalışır:

Lazer epilasyon, lazer cihazları tarafından üretilen yoğun ışık enerjisi kullanılarak çalışır. Lazer ışığı, cilt yüzeyinden tüy foliküllerine ulaşır. Folikül, tüyün büyüdüğü kök yapısıdır. Lazer ışığı, foliküldeki pigment olan melanini hedef alır. Lazer ışığı, melanini emer ve ısıya dönüştürür. Bu ısı, folikülü tahrip eder ve tüyün tekrar çıkmasını önler.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite, lazer epilasyon için yaygın olarak kullanılan bir cihazdır ve istenmeyen tüyler konusunda pek çok kişide tatmin edici sonuçlar elde etmeyi sağlar. Alexandrite cihazının çalışma şekli tek bir dalga boyunda optik enerjiyi kıl köküne ileterek kıl köklerinde ısıya bağlı tahribat oluşturmaktır. Bu tahribat çevre dokulara oldukça az bir şekilde etki eder. Dolayısıyla lazer ile güvenli bir şekilde kıl köklerinde azalma sağlanır.

Lazer epilasyonda kullanılan hızlı cihazlardan biri olan Alexandrite ile bacak bölgesi gibi büyük alanlarda dahi 30-35 dakikalık seanslar yeterli olmaktadır. Ancak bu lazer yöntemi yüz bölgesindeki ince tüyleri güçlendireceği için yüz ve çevresinde kullanılmamaktadır. Alexandrite kalıcı ve uzun süreli epilasyon için kullanılabilir. Bu cihazla yapılan epilasyon sonrası vücutta yeni kıllar çıksa da bu kıllar ince ve açık renkli olmaktadır.

Alexandrite epilasyon derideki melanin pigmenti üzerinden etki ettiğinden koyu tenli, bronzlaşmış kişilerde yeterince etkili olmayabilir. Yine sarı, kızıl, beyaz renkli ince tüyler üzerinde de siyah ve kalın tüylerde olduğu kadar etkili değildir.

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer cihazı da Alexandrite ile benzer özellikleri taşır. Bu iki cihaz arasındaki fark ise Diode cihazlarında kullanılan ışık dalga boyu, Alexandriteden daha fazladır. Bu durum da Diode cihazlarının optik enerjisinin cilt dokusunun daha alt bölgelerine ulaşmasına katkıda bulunur. Kıl köklerinin daha derinde bulunduğu yüz, kol bölgeleri ile erkeklerde sırt bölgesinde Diode cihazlarının etkinliği daha yüksektir. Bu özellik dışında Alexandrite ve Diode cihazları arasında önemli bir farklılık bulunmamaktadır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer epilasyon işlemi hem kadın hem de erkeklerde hemen hemen tüm cilt bölgelerinde uygulanabilmektedir. Yüze Lazer Epilasyon
Yüz bölgesine lazer epilasyon giderek daha yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Yüz bölgesinde özellikle dudak üstü alan, ağrı açısından en hassas bölgedir. Yanaklar ve alın ise acının daha az hissedildiği yerlerdir. Yüz hassas bir bölge olduğundan işlemde kullanılacak cihazın dikkatli seçilmesi gerekir. Ayrıca işlem sonrası yüz; güneş maruziyeti, yüz temizleme jeli gibi tahriş edici olabilecek ürünlerin kullanımı bakımından oldukça hassaslaşabilir. Dolayısıyla yüz bölgesine lazer epilasyon yaptıracak kişilerin işlem sonrası bakıma özen göstermesi gerekir. Genital Bölge Lazer Epilasyon
Genital bölge sinir uçlarının yoğun olduğu bir alan olduğundan bu bölge lazer epilasyon sırasında diğer yerlere göre daha çok acır. Uygulamayı yaptıran kişiler lazerdeki acının ağdadakine benzer olduğunu söylemektedir. Lazer işlemi ağdaya göre daha uzun sürdüğü için bu durum rahatsızlık verici olsa da pek çok kişi uzun dönem sonuçları açısından lazer epilasyonu tercih etmektedir.

Kol Altı Lazer Epilasyon
Kol altındaki tüyler özellikle yaz aylarında sık sık ağda yapmayı veya tıraş olmayı gerektirir. Pek çok kişi bu sorundan kurtulmak için lazer epilasyona başvurmaktadır. Kol altı lazer epilasyonu diğer bölgelere nazaran daha ağrılı olmakla birlikte bu bölgede genellikle kısa sürede kalıcı çözüm sağlanır. Bikini Bölgesi Lazer Epilasyon
Hassas bir bölge olduğu için ağrılıdır. Ancak küçük bir alan olduğu için özel bölge lazer ile hızlı sonuç alınabilir. Tüm Vücut Lazer Epilasyonu
Tüm vücut lazer epilasyonu pek çok çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu işlemde yüz, kol, bacak, genital bölge gibi sıklıkla lazer uygulanan bölgelere ek olarak karın ve sırt gibi bölgelere de işlem uygulanır. Tüm vücut lazer epilasyonun süresi kişiye göre değişkenlik gösterir.