Shape

T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

  • Anasayfa
  • T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

T Bölgesi Nedir?

T bölgesi, yüzdeki yerleşimi T şeklini oluşturan alın, burun ve çene bölgelerini ifade ediyor. Bu alanlarda gözeneklerin fazla olması, T bölgesinin yağlanma problemleri ile karakterize bir bölge olmasına neden olabiliyor.

T Bölgesi Yağlanmasına Karşı Bakım Önerileri

Hem T bölgesi yağlanmasını hem tüm ciltteki yağları kontrol adına almak adına, ilk olarak cildin tamamıyla temizlenmesi gerekiyor. Fazla yağdan temizlenmiş ciltte gözenek problemleri büyük ölçüde azalabiliyor. Gözeneklerin genişlemesini önlemek ve dolayısıyla yağlanma problemini azaltmak için ise tonik kullanımı öne çıkıyor. Tonikler, yağlanma problemine karşı kalıntıları, kirleri ve ölü yüzey hücrelerini ciltten etkili bir şekilde arındırmaya yardımcı olurken; gözeneklerin sıkı bir görünüme kavuşmasına da katkıda bulunuyor.

Günlük bakım rutininin son aşaması olan nemlendirici seçiminde ise yağ bazlı yerine su bazlı olan ürünler tercih etmek gerekiyor. Bunun en büyük sebebini, T bölgesi yağlanmasıyla bağlantısı olan gözeneklerin, yağ bazlı ürünlerle tıkanabilmesi ihtimali oluşturuyor. Su bazlı formüller, bu sebeple özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin tercihi oluyor.