Shape

Salisilik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Anasayfa
  • Salisilik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik asit, yukarıda da bahsettiğimiz üzere BHA grubunda yer alan doğal kaynaklı bir asit çeşidi. Genellikle beyaz söğüt ağaçlarının yaprağından, kabuklarından ve huş ağacından üretilen bu asit; yağda çözünen koyu bir kıvama sahip oluyor. Aynı zamanda bazı meyve ve sebzelerde de bulunan bu asitten, gıda yoluyla dolaylı olarak faydalanmak da mümkün. Yağda çözünen bir asit olması dolayısıyla bu madde, fazla yağı ciltten arındırmaya ve gözenekleri temizlemeye yardımcı oluyor.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik asit, ağırlıklı olarak yağlanmaya bağlı cilt problemlerini azaltma ve önleme amaçlarıyla kullanılıyor. Bazı bakım ürünlerinin içerisinde sadece BHA olarak veya AHA’lar ile birlikte yer alabilen bu asit çeşidi, özellikle de hedefe yönelik cilt bakım rutinleri için olmazsa olmaz bir bileşen.

Salisilik Asidin Cilde Faydaları Nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere salisilik asit cilde faydaları ile bilinen özel asitlerden birini oluşturuyor. Kullanım amacı leke görünümlerinden geniş gözeneklere kadar uzanan salisilik asidin cilt üzerindeki etkileri genel olarak şu şekilde sıralanıyor:

● Gözeneklere nüfuz etmesi sebebiyle etkili temizlik sağlarken geniş gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

● Cildin yağ dengesini korumaya katkıda bulunuyor.

● Cildi rahatlatarak yumuşak bir his kazanmasına yardımcı oluyor.

● Yağlanmaya bağlı problemleri önlemede rol oynuyor.

● Leke, iz ve kuruluk kaynaklı kızarıklık görünümlerini azaltarak cildin eşit tonlu bir görünüme kavuşmasına destek oluyor.

● İnce çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.